Pozlátené sankcie

Autor: Samuel Achberger | 9.8.2014 o 22:27 | (upravené 9.8.2014 o 22:37) Karma článku: 3,49 | Prečítané:  1241x

               Témou, ktorou sa snáď najviac zaoberala Európa za posledné dni, boli sankcie voči Rusku.  A hoc som človek nesúhlasiaci s ruskou agresívnou politikou a rozumiem opodstatneniu týchto sankcií, vnímam i druhú stranu týchto opatrení, ktorá sa môže jedného dňa obrátiť proti nám.

                Rozhodnutie Európskej únie o ekonomických sankciách bolo odpoveďou tam, kde diplomacia zlyhala. Hoci nie natoľko, nakoľko by mala, predsa si je Únia vedomá nielen svojej autority, ale aj očakávaní, že bude zastávať slobodu a právnosť vo svete. Nakoľko si sú však obe veľmoci vedomé dopadov svojich intencií odrezať sa navzájom od zdrojov?

                Vedľajším efektom vzájomných sankcií medzi Európou a Ruskom (odhliadnúc od iných) je akútna potreba kompenzácie týchto zdrojov. Rusko už nejakú dobu prezentuje svoje plány posilnenia ekonomickej i politickej spolupráce s ázijskými štátmi. Ak sa teda pozrieme na sankcie z tohto pohľadu, môžeme vidieť práve ďalší argument pre ruských občanov o potrebe podpory budovania týchto obchodných vzťahov. Podobné návrhy o potrebe „osamostatnenia sa“ od Ruska padali tiež na Európskej pôde.

                Vidina Európy nezávislej od ruského plynu či ropy, je pochopiteľne po posledných rokoch lákavá a tejto vízii sme dnes bližšie než kedykoľvek predtým. Avšak z hľadiska politického by sa tento krok dal vnímať ako deštruktívny. V prípade utvorenia silnej aliancie Ruska a niektorých východoázijských krajín na jednej strane, a na strane druhej zoskupenie krajín pro-západného zmýšľania, by sme tu mali určite i mnoho pozitívnych prínosov pre svetovú ekonomiku a rozvoj, no vznikli by tu aj nebezpečenstvá.

                V dnešnej dobe sa za našu najsilnejšiu mierovú zbraň v tomto konflikte mocností považujú práve ekonomické sankcie. Existuje tu však hrozba, spočívajúca v tom, že jedného dňa v prípade tejto separácie Východu a Západu, hoc i len čiastočnej, už nebudú žiadne sankcie natoľko ohrozujúce a natoľko bolestivé pre ekonomiku štátov, v prípade podobných konfliktov, aké sledujeme na Ukrajine. Napriek zvláštnosti tohto scenára, je rozumné pouvažovať, či sa práve týmto smerom, hoc nevedome neuberáme a či chceme vidieť nepredvídateľné dopady tejto možnosti.

                Nám zostáva veriť, že po ukončení tohto ukrajinského konfliktu sa čo najskôr obchodné i politické vzťahy dajú do poriadku, a že sa jednotlivé štáty i vďaka tejto skúsenosti poučili a budú spolupracovať v záujme nie len vládnych, ale najmä v záujme občanov – a teda v záujme slobody, rovnosti a bratstva bez ohľadu na svoje nezávislé ciele.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?