Pozlátené sankcie

Autor: Samuel Achberger | 9.8.2014 o 22:27 | (upravené 9.8.2014 o 22:37) Karma článku: 3,49 | Prečítané:  1289x

               Témou, ktorou sa snáď najviac zaoberala Európa za posledné dni, boli sankcie voči Rusku.  A hoc som človek nesúhlasiaci s ruskou agresívnou politikou a rozumiem opodstatneniu týchto sankcií, vnímam i druhú stranu týchto opatrení, ktorá sa môže jedného dňa obrátiť proti nám.

                Rozhodnutie Európskej únie o ekonomických sankciách bolo odpoveďou tam, kde diplomacia zlyhala. Hoci nie natoľko, nakoľko by mala, predsa si je Únia vedomá nielen svojej autority, ale aj očakávaní, že bude zastávať slobodu a právnosť vo svete. Nakoľko si sú však obe veľmoci vedomé dopadov svojich intencií odrezať sa navzájom od zdrojov?

                Vedľajším efektom vzájomných sankcií medzi Európou a Ruskom (odhliadnúc od iných) je akútna potreba kompenzácie týchto zdrojov. Rusko už nejakú dobu prezentuje svoje plány posilnenia ekonomickej i politickej spolupráce s ázijskými štátmi. Ak sa teda pozrieme na sankcie z tohto pohľadu, môžeme vidieť práve ďalší argument pre ruských občanov o potrebe podpory budovania týchto obchodných vzťahov. Podobné návrhy o potrebe „osamostatnenia sa“ od Ruska padali tiež na Európskej pôde.

                Vidina Európy nezávislej od ruského plynu či ropy, je pochopiteľne po posledných rokoch lákavá a tejto vízii sme dnes bližšie než kedykoľvek predtým. Avšak z hľadiska politického by sa tento krok dal vnímať ako deštruktívny. V prípade utvorenia silnej aliancie Ruska a niektorých východoázijských krajín na jednej strane, a na strane druhej zoskupenie krajín pro-západného zmýšľania, by sme tu mali určite i mnoho pozitívnych prínosov pre svetovú ekonomiku a rozvoj, no vznikli by tu aj nebezpečenstvá.

                V dnešnej dobe sa za našu najsilnejšiu mierovú zbraň v tomto konflikte mocností považujú práve ekonomické sankcie. Existuje tu však hrozba, spočívajúca v tom, že jedného dňa v prípade tejto separácie Východu a Západu, hoc i len čiastočnej, už nebudú žiadne sankcie natoľko ohrozujúce a natoľko bolestivé pre ekonomiku štátov, v prípade podobných konfliktov, aké sledujeme na Ukrajine. Napriek zvláštnosti tohto scenára, je rozumné pouvažovať, či sa práve týmto smerom, hoc nevedome neuberáme a či chceme vidieť nepredvídateľné dopady tejto možnosti.

                Nám zostáva veriť, že po ukončení tohto ukrajinského konfliktu sa čo najskôr obchodné i politické vzťahy dajú do poriadku, a že sa jednotlivé štáty i vďaka tejto skúsenosti poučili a budú spolupracovať v záujme nie len vládnych, ale najmä v záujme občanov – a teda v záujme slobody, rovnosti a bratstva bez ohľadu na svoje nezávislé ciele.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?