Môj názor na novembrové referendum.

Autor: Samuel Achberger | 12.7.2014 o 19:22 | Karma článku: 11,68 | Prečítané:  1505x

Po dlhšej odmlke v písaní ma dnes vytrhla z môjho stavu hibernácie zvýšená intenzita článkov o nádejne vyzerajúcom pokuse Džihádu za rodinu o uskutočnení referenda, ktoré chcú spojiť s komunálnymi voľbami v novembri.

Na počiatku ich kampane som sa milo pousmial nad ich snahou. Ku dnešnému dňu im však vraj chýba len päťdesiat tisíc podpisov do toho, aby mohli predložiť túto petíciu s jednoznačne „pokrokovými“ návrhmi, ktoré určite nijako nie sú podporujúce len konzervatívnu väčšinu. Dovolím si tu tieto štyri prelomové body vypísať a skomentovať.

Manželstvo ako zväzok jedného muža a jednej ženy. Ústava nestačí?

Zákaz adopcií a výchovy detí párom rovnakého pohlavia.  Tu sú rovno dva problémy, ktoré mne vysvitajú z tohto návrhu. Čo ak už jeden z rodičov homosexuálnym je, má dieťa so ženou, ktorá z nejakého dôvodu nie je schopná o dieťa sa postarať, pričom otec žije s iným mužom? V tom prípade dieťa má ísť do detského domova, hoc má minimálne jedného rodiča živého? A nebude dieťaťu predsa len lepšie, ak bude mať dvoch otcov, či dve matky, než v detskom domove, kde nebude mať ani jedno z toho? Dieťaťu ide skôr o to, aby bolo milované, než o to aby nenarúšalo predstavu tradičnej rodiny, mýlim sa? A ak by mi niekto chcel oponovať v tom, že pre dieťa je nezdravé aby ho vychovávali rodičia rovnakého pohlavia, ja si pýtam štúdiu, ktorá to dokazuje. Pretože ja viem o väčšinových prípadoch toho, že rodičia rovnakého pohlavia vychovali zdravé a tolerantné deti. Jediným problémom celej tejto veci je spoločnosť, ktorá tieto deti istým spôsobom odsudzuje a šikanuje a preto ani ja nepodporujem v súčasnosti adopcie ľuďmi rovnakého pohlavia v tejto krajine. Pretože spoločnosť je príliš zaslepená tradíciami a nevie si určiť prioritné hodnoty, a to lásku nad tradície.

Zákaz registrácie iného spolužitia ako manželstva. Rôzni ľudia majú rôzne postuláty o správnosti spolužitia. Napríklad v takom Holandsku, od umožnenia registrovaných partnerstiev je uzavretých viac zväzkov tohto tipu, než manželstva. Podotýkam, že väčšinou ide o heterosexuálne páry. To, že niektorí ľudia vidia správnosť len vo zväzku manželstva je síce krásne, ale akú má manželstvo samo o sebe hodnotu? To, čo nesie hodnotu vzťahu sú dvaja ľudia a ich city. Nemalo by záležať na tom, či sa vezmú v kostole či na úrade, malo by záležať na tom, čo chcú. Niektorým ľuďom, napriek ich láske stačí registrácia. Samozrejme, v tomto bode ide skôr o neumožnenie ľuďom inej orientácie mať nejaký zväzok. Podľa môjho názoru je však opäť raz láska nad tradície a nikto by nemal stáť medzi dvoma ľuďmi, ktorí sa milujú a chcú sa oficiálne zaviazať sľubom vernosti. Mala by to byť ich starosť, nikoho iného.

Zákaz toho, aby školy mohli vyžadovať účasť detí na sexuálnej výchove, ak rodičia nesúhlasia s jej obsahom. A toto by som menoval ako korunovaný nezmysel. Prečo by rodič mal nesúhlasiť s obsahom vyučovanej látky? Je snáď rodič odborníkom, ktorý osnovy vytváral a patril k tým, čo ich schválili?  Ak je rodič moslim a nepáči sa mu, ako sa učí na škole o Svätej vojne, či o Tureckých vpádoch, má dieťaťu preto zakázať do ísť do školy? Ak je rodič ateistom, má zakázať, aby sa pred jeho dieťaťom hovorilo o cyrilometodskom odkaze? To, že sexuálna výchova na školách zavedená je, má svoje dôvody. Už len z toho princípu, že ešte vo veku, kedy deti na základných školách sú, už môžu mať sexuálny styk. A preto toto základné oboznámenie s rizikami sexu, ktoré zahŕňa sexuálna výchova, je naozaj legitímne v dnešnej dobe. Deťom určite nepomôže to, že im zakážu sexuálnu výchovu. Pretože potom prídu do veku, kedy sa zahlásia hormóny, partie, a bohužiaľ pre kresťanských rodičov, už nebudú mať nad svojimi deťmi kontrolu ako predtým.

 

Je pre mňa naozaj zvláštne čítať tieto návrhy v demokratickom štáte, ktoré je členom Európskej únie, navyše v 21. storočí. Zároveň je pre mňa nepochopiteľné, ako cirkev, ktorá všade inde vo svete sa otáča na liberálnejšiu stranu, sa stáva na Slovensku extrémne konzervatívnou. Je mi jasné, že Aliancia za rodinu je silne pro-kresťansky založená, túto petíciu podpisovali biskupi Slovenska... Alebo, že kňazi na omšiach vyzývajú svoje ovečky aby podpísali túto petíciu, bez toho, aby tieto ovečky čo len málo vedeli o druhej strane mince. Myslel som ale aj, že hoc je Slovenská Republika naväzujúca na tradície predkov, je v prvom rade demokratickým a zvrchovaným štátom, ktorý sa neviaže na žiadne učenie alebo náboženstvo. (Ústava SR, hl.1/čl.1) Preto by mal štát chrániť, podporovať a načúvať nie len väčšine, ale i menšinám.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?