Ukončime cyklus starých chýb.

Autor: Samuel Achberger | 27.3.2014 o 5:00 | Karma článku: 14,23 | Prečítané:  480x

V posledných dňoch sa nám tu prapodivne ostria volebné kampane našich kandidátov, najmä kampaň a antikampaň nášho „koaličného“ führera. Po minulotýždňovej prezidentskej debate denníka SME a najmä po vypočutí vyjadrení expremiérky Ivety Radičovej, som nadobudol iný uhol pohľadu na nie len minulú politiku na Slovensku.

Pani Radičová už istú dobu nepôsobí v politike, nezvykne sa k nej vyjadrovať a o to viac ma zaujímal jej názor. Vo svojej reči zdôraznila niekoľko vecí, pričom záchytnými boli jej výzvy slovenskej politike a terajšej vláde. Predpokladám teda, že tieto výzvy vznikli na základe pozorovania toho, čo je dôležité a súčasnej vláde to chýba. Niektoré z nich uvediem a potom sa prepracujem k myšlienke.

Ako vôbec prvý bod bola spomenutá demokratizácia demokracie. Nakoľko je slovenská demokracia demokratickou? Máme tu neriešené kauzy, máme tu rôzne nedemokratické prvky priamo v parlamente (rád pripomeniem palček pani Laššákovej), predseda najvyššieho súdu je človek so známosťami s kadekým... Máme tu naozaj stabilnú demokraciu na pevných základoch?

Demokracia ako taká poskytuje občanom špecifické benefity. Napríklad také právo voliť si svojich zástupcov, ktorí majú hájiť a chrániť záujmy svojich voličov. Ak však títo zvolení sú ovplyvňovaní napríklad spomínaným palcom, neznehodnocuje to práve hlas občana a teda aj tento benefit demokracie? Nemali by byť tieto práva – benefity istotami občana? Aké istoty teda SMER ponúka, keď občanom berie istotu, že poslanci, ktorým dali moc, ich budú hájiť a chrániť? Tu sa prvý krát pýtam: Kde je premiér, ktorý má vládu usmerňovať, pre blaho občanov?

V ďalšom bode I. Radičová vyzýva k dôstojnosti, založenej na morálke a hodnotách. Kde nechali poslanci SMERu dôstojnosť a morálku pri odvolávaní predchádzajúcej vlády? Kde bola dôstojnosť keď osočovali a ako psi útočili na vtedajšiu premiérku, ktorá si však všetko vypočula, neutiekla z boja, ale zotrvala až do konca. A kde je dôstojnosť a slušnosť, (tá je predmetom v piatom bode výziev) keď premiér po svojej reči arogantne opustí sálu, bez ochoty vypočuť si názor opozície. Je toto dôstojný a slušný spôsob zastávania úradu, ktorý má slúžiť ľudu a je toto dôstojné a slušné voči ľuďom, ktorí mu dali moc? Kde zostala hodnota rovnosti a spravodlivosti, keď poslanec Dušan Muňko na pôde Národnej rady vyslovuje rasistický prejav, v ktorom označuje rómov ako kriminálnikov? A znova sa pýtam, kde je premiér, ktorý má koalíciu usmerňovať a hájiť práva občanov, chrániť rovnosť, vyjadrovať sa k dianiu?

Ďalšia výzva padla k potrebe stráženia cesty k cieľu. Čo má byť cieľom tohto štátu? Stabilná demokracia a prosperujúca ekonomika? Ja by som to uvítal. Uvítali by to aj mnohí nezamestnaní a tí, čo pracujú za almužnu. Mnohí by tiež uvítali diaľnicu do Košíc, iní zasa funkčnú justíciu. Kto však reálne plní sľuby, ktoré mali byť míľnikmi tejto cesty? Kde je premiér, ktorý tieto míľniky spolustanovil a prisľúbil?

A poslednou výzvou je zážitok spravodlivosti. Zločin a trest. Prirodzený poriadok. Prečo sa premiér objíma s človekom, ktorý je predsedom ústavného súdu a má kontakty s mafiou? Prečo je generálny prokurátor veľmi dobrý priateľ premiéra?

Sloboda a právny štát nejdú ruka v ruke, oni sú siamské dvojčatá. Nemôžu jedno bez druhého v demokracii žiť. Zaručujú si správne fungovanie, dýchanie, spokojnosť ľudí. Na Slovensku sme však svedkami niečoho iného. Primitívnych nástrojov udržania voličov, namiesto empirickej skúsenosti. Sme svedkami sľubov a hľadania nepriateľa. Ten sa vždy nájde. Bude to Kiska, budú to židi, budú to rómovia. Budú to tí, ktorí nebudú pohodlní. Sme svedkami kompenzovania klamstiev obviňovaním z klamstva. Sme svedkami toho, že niekto príliš klame a túto skutočnosť zakrýva ukazovaním prstom tým smerom, ktorým mu to v tej chvíli vyhovuje...

Iveta Radičová bola dobrým politikom. Bojovala za spravodlivosť. Za presadzovanie expertov tam, kde ich bolo treba. Mala jasné hodnoty a chcela zastávať práva svojich občanov, etiku v politike. Ale ako sa Karel Schwarzenberg vyjadril, za toto bola potrestaná. To by nás však malo ešte viac burcovať k voľbe nových riešení. Tu sa však stal presný opak. Tu ľudia zvolili riešenia staré.

Máme tu človeka, ktorý hádže špinu, ktorý klame, ktorý ukazuje na menšie zlo, než je on sám, tvrdiac opak. Je to človek, ktorý sklamal, ktorý zradil svojich občanov, ktorý ich oklamal a ktorý ich zapredal. Ktorý zapredal ich voľbu, ich dôveru finančným skupinám. Ktorý obviňuje zo siekt a vlastnú vieru považuje za súkromnú. O ktorom vieme všetko, ale neodpovedá na otázky. Tento človek chce opustiť post premiéra. Predtým, než jeho vláda naplnila svoje sľuby, sa chce stáť hlavou štátu.

Na druhej strane tu máme Andreja Kisku. Väčšina zlého na jeho úkor bola vytiahnutá len nedávno človekom, ktorému už nemáme dôvod veriť. I keby bolo niečo z toho pravdy, i keby mal Kiska výrazné nedostatky, neprekoná to nefunkčnosť vlády, chyby vlády a lži vlády Roberta Fica. A nakoniec, Andrej Kiska je človek, ktorý dokázal svoj majetok, svoje meno a svoju kampaň vybudovať sám. Nepotreboval na to komunistickú stranu, nepotreboval finančné skupiny, nepotreboval sa bratríčkovať.

Zažil som toho v živote zatiaľ málo. Ale z múdrych slov múdrych ľudí viem, čo je to nesloboda a čo tento štát, čo ľudia v ňom potrebujú. Potrebujú zmenu. Zaslúžia si ju. A hoci prezident bude malou zmenou, verím, že bude prvou z mnohých, ktoré posunú túto krajinu lepším smerom, na správnu cestu. Zmenou, ktorá ukončí cyklus rovnakej chyby. Dávania dôvery ľuďom, ktorí už dôveryhodní dávno nie sú.

 

 

Poznámky: Čerpal som z prezidenstkej debaty denníka SME.

Prosím ľudí, ktorý chcú oponovať v diskusii, aby si najprv poriadne prečítal článok a uistili sa, či odpoveď na ich otázku, či opozíciu už nebola zodpovedaná. Ušetrí to váš i môj cenný čas. :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?