Som síce mladý, ale viem koho chcem voliť.

Autor: Samuel Achberger | 27.2.2014 o 11:04 | (upravené 27.2.2014 o 16:39) Karma článku: 11,50 | Prečítané:  1942x

Tento rok je pre mňa prvým, kedy sa zúčastním volieb prezidenta štátu a zároveň prvým, kedy nevnímam nutnosť volenia „menšieho zla“. Mám totiž pocit, že tohtoročné voľby majú naozaj zaujímavých kandidátov, hoci si nemôžem odpustiť poznámku, že ak by náš premiér, Róbert Fico, dodržal slovo a naozaj v roku 2014 už nefiguroval v politike, bolo by smerovanie nie len celého štátu, ale i celých týchto volieb omnoho zaujímavejšie a pestrejšie. Na "obrovské prekvapenie" všetkých však tento sľub nedodržal a kým sme sa stihli z tej nečakanej rany spamätať, tak už pán premiér kandiduje na post hlavy štátu.

O to viac som sa začal zaujímať o ostatných kandidátov, beriem totiž možnosť volenia ako svoju občiansku povinnosť a zároveň šancu svojou malou troškou prispieť k zmene smerovania štátu. Tak som začal čítať a sledovať rozhovory ostatných adeptov a zisťovať si informácie o ich minulosti, prítomnosti a ich vízií do budúcnosti, aby som si mohol zodpovedne vybrať kandidáta, ktorému dám svoj hlas bez neskoršieho oľutovania.

 

Jedným z mojich základných predpokladov pre verejného činiteľa je čistý štít, jasná minulosť, bez káuz, bez zákulisných a nečestných hier a bez rôznych nejasností. Bolo pre mňa sklamaním odstúpenie pána Osuského z volieb a tým pádom podľa môjho názoru jediný prichádza v úvahu, teda minimálne pre mňa, občiansky kandidát Radoslav Procházka.

Práve uňho mám pocit a po overovaní si jeho minulosti aj vedomosť, že čistý štít má a s jeho menom sa neviažu žiadne kauzy, žiadna nečestná minulosť, žiadne nejasnosti. Je síce otázne, či je to charakterom alebo vekom, ktorý by spôsobil, že nestihol nakradnúť a utrhnúť si svoj kúsok z výdatnej večere, zvanej peniaze daňových poplatníkov, každopádne to však iní politici v jeho veku stihnúť už stihli a teda túto možnosť si dovolím vylúčiť a zakrúžkoval by som možnosť: charakter.

Ďalšou vecou, ktorá podľa môjho názoru je podstatnou je skúsenosť a vzdelanie. Tu znova vidím na čele rebríčku, napriek veku, Radoslava Procházku. Mám pocit, že práve on je najvzdelanejším zo všetkých kandidátov a popravde, definitívne ma o mojej vôli dať mu hlas presvedčil jeho diplom z Univerzity Yale (univerzita približnej úrovne ako sú Harvard, Oxford, Cambridge), okrem ktorého má diplomy z Univerzity Komenského i Trnavskej univerzity. A ak by som o jeho vzdelaní predsa len pochyboval, tak jeho skúsenosti z praxe ma len usvedčili v tom, že je medzi vrchným jedným promile slovenskej inteligencie, pretože v tak mladom veku byť členom Advokátskej komory štátu New York, pracovať na Ústavnom súde, či na Ministerstve spravodlivosti ako zástupca SR pred Súdnym dvorom EÚ sa nepodarí hocikomu (pár príkladov z mnohých).

Radoslav Procházka si je vedomý právomocí i limitov prezidentského úradu a aj toho, aké by jeho rozhodnutia mali dopad. Vo svojej kampani vysvetľuje dôležitosť tejto funkcie a vyvracia názor, že prezident je len bábkou. Sám rozpráva o prezidentovej úlohe napríklad vymenovať generálneho prokurátora, ktorého úlohou je v princípe chrániť a hájiť občanov. Vyslovil sa taktiež k možnosti prezidenta na zahraničných cestách rokovať o otvárať pracovné príležitosti využívaním tzv. „ekonomickej diplomacie“. Čo je veľmi zaujímavý nápad i keď akosi si ho neviem v praxi predstaviť, ale o to viac ma zaujíma, ako by to Procházka uskutočnil.

Taktiež veľmi sympatickým krokom, ku ktorému sa vyslovil z kandidátov iba on, je presunutie časti úradu do regiónov. Spočiatku do Banskej Bystrice a Košíc a to na dobu aspoň jedného týždňa v mesiaci. A to aj z toho dôvodu, aby sa vládna moc priblížila k ľuďom bližšie než z Hradného kopca, čo je tiež gesto z veľkej časti symbolické, ale myslím si, že aj v regiónoch sa nejaká práca pre prezidenta nájde.

Nepochybujem o tom, že Radoslav Procházka je vhodným, podľa môjho názoru najvhodnejším kandidátom na prezidenta Slovenskej republiky a myslím, že konečne prišiel čas, aby bol prezident aj prostriedkom na ochranu práv svojich občanov. A v tom si práve on je objektívne najviac schopný plniť si svoju funkciu. Preto ho budem voliť a dúfať, že to bude on, kto vo voľbách zvíťazí. A možno to bude práve on, kto začne zmenu.

A Slovensko by si už konečne zmenu k lepšiemu zaslúžilo.

 

 

Oprava textu: Vo vete o úlohe prezidenta menovať generálneho prokurátora bolo pôvodne použité nesprávne slovné spojenie: "vybrať generálneho prokurátora", prezident však prokurátora nevyberá ale menuje. Ospravedlňujem sa za dezinformáciu.

 

Informácie čerpané z: wikipedia, rôznych interview, biografie Radoslava Procházku, rado2014.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?