Tolerancia

Autor: Samuel Achberger | 27.2.2014 o 0:05 | (upravené 27.2.2014 o 0:17) Karma článku: 8,69 | Prečítané:  845x

Dlho som rozmýšľal čomu venujem svoj prvý článok na blog.sme, až kým ma spoločenské a politické dianie v tomto štáte presvedčilo, že sa stále oplatí písať o všeobecnej tolerancii. Mám pocit, že dnešní ľudia sa delia na iOS používateľov a používateľov Androidu, na kresťanov a „nekresťanov“, na homofóbov a ľudí za práva homosexuálov... mohol by som pokračovať. Je to samozrejme prirodzené, rozdielnosť názorov, je však normálne toto miestami až agresívne správanie ľudí?

Ak je niekto kresťan – katolík, „nekatolíci“ často krát mávajú priam až útočné reakcie na učenie cirkvi, na jej históriu či vnútorné dianie. Nie je však cirkev inštitúcia vedená omylnými ľuďmi, ako je každý jeden z nás? Nemajú snáď aj katolíci právo sa mýliť, „hrešiť“ ako ktokoľvek iný? Určite upaľovanie čarodejníc, križiacke výpravy, kauzy kvôli zneužívaniu detí, atď. nie sú dôvodom na odsudzovanie inštitúcie, ktorá v súčasnosti vykonáva množstvo dobrej a prospešnej práce vo svete, ktorá prevyšuje to zlé. To však ale stále neznamená, že tu nič nesprávne nie je a nemali by sme na to vysloviť konštruktívnu kritiku.

Obzvlášť dnes a obzvlášť na Slovensku sú najviac do opozície voči sebe postavené cirkev a LGBT hnutia. Som sklamaný, že cirkev na Slovensku sa svojím spôsobom stavia proti trendu cirkvi vo svete, ktorá vyzýva svojich nasledovníkov k prijímaniu a neodsudzovaniu ľudí s inou orientáciou a identitou. Práve naopak, nepriamo vedie k snahe potlačiť ich na okraj spoločnosti.

Kedysi boli upierané práva ženám, odlišným rasám, či na základe vierovyznania. Čo z toho má však skutočný dopad na hodnotu človeka? Martin Luther King pred 51 rokmi predniesol reč v ktorej vravel o nádeji, že jeho deti nebudú žiť v krajine, kde ich budú posudzovať podľa farby pleti, ale podľa charakteru. Podľa toho, kým sú.

A či už všetci z generácie mojich rodičov a prarodičov zabudli, čo to bolo upieranie slobody prejavu a vierovyznania?

Môj názor je, že nie je správne posudzovať ľudí podľa pohlavia, farby pleti, vierovyznania, orientácie a z toho dôvodu to nerobím a myslím si, že to ľudí ako jednotlivcov asi aj celkom raní, keď im iní lepia na čelo pomyselné nálepky za veci, ktoré neovplyvnia a za ktoré nemôžu, či v prípade náboženstva- o ktorých sú hlboko presvedčení. Myslím si, že ľudí treba posudzovať a tvoriť si o nich názor na základe toho, akí sú vo svojom srdci, nie na základe toho v čom vybočujú od štandardu. A myslím si, že ľudia prežili už toľko zlého, že už by sa tejto tolerancii naučiť dávno mohli.

 

Ďakujem za prečítanie článku, použil som ako príklad tolerancie práve postavenie LGBT komunity na Slovensku a postoje ľudí k nim, dúfam, že tento článok a moje názory v ňom nie sú vnímané ako tzv. LGBT propaganda, ale ak áno, tak potom asi som tento propagátor a považujem to za správne.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?